Wpis 1

Kuchnia w stylu skandynawskim, czyli jaka?

Kuchnia w stylu skandynawskim opiera się na naturalnych materiałach i jasnych, przeważnie ciepłych barwach. Genezą estetyki wykorzystywanej przez Skandynawów jest natura, która odgrywa niezwykle ważną rolę z ich kulturze. W jaki sposób wykorzystać te elementy w naszych współczesnych kuchniach? Przedstawiamy 7 pomysłów na ich zastosowanie.
Kuchnia skandynawska w pigułce – subtelna kolorystyka
Podstawą stylu skandynawskiego są jasne barwy, takie jak biel czy beż. Jest to związane – między innymi – z położeniem geograficznym krajów skandynawskich, takich jak Szwecja czy Norwegia. Jesienne i zimowe miesiące to czas ciągłej, bezsłonecznej szarówki.

Pochmurne dni sprawiają, że Skandynawowie chętnie sięgają po jasne barwy w swojej kuchni. Powodują one bowiem, że otoczenie staje się bardziej przytulne, a co za tym idzie, zachęca do spędzania w nim czasu z przyjaciółmi czy rodziną.

Styl skandynawski – jasne drewno to podstawa

Naturalne drewno jest kolejnym elementem wykorzystywanym w stylu skandynawskim. Naturalne parkiety i blaty są nierozłączną częścią estetyki czerpiącej z przyrody. Takie elementy przywodzą na myśl klasyczne drewniane wille, z których słynie Szwecja.

Drewno nie musi być wykorzystywane tylko i wyłącznie w stałych elementach wyposażenia kuchni. Solidny stół i krzesła wykonane z tego materiału również będą oddawać charakter stylu rodem ze Skandynawii.

Minimalizm w kuchni skandynawskiej

Styl skandynawski nie lubi przesytu. Mimo że wybór dodatków utrzymanych w tej estetyce jest niezwykle szeroki, należy pamiętać, że oryginalnie styl skandynawski nie opływa w dekoracje, dlatego warto znaleźć umiar.

Minimalizm jest głęboko zakorzeniony w szwedzkiej kulturze. Filozofia lagom, którą kierują się mieszkańcy tego kraju, opiera się na zasadzie złotego środka. Szwedzi skupiają się często na tym, aby osiągnąć tyle, ile potrzeba im do szczęścia.